Sır gibi saklanan gizli emekli planı ifşa oldu ‘Yarın büyük gün’ Peş peşe açıklama geldi

Emekli maaşlarına ilişkin beklentiler ve kulis bilgileri gündemi sıcak tutarken, uzmanlar ve gazetecilerden gelen peş peşe açıklamalar dikkat çekiyor. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Mart ayında emekli maaşlarına seyyanen bir artış olabileceğini belirterek bu konuda yapılan derinlemesine çalışmaları açıkladı.

“ÇOK GİZLİ TUTULAN KULİS BİLGİSİ”

Gazeteci Ekrem Açıkel ise, “Ankara’da çok gizli tutulan kulis” diyerek son kulis bilgisini açıkladı. Milyonlarca emeklinin gözü ise yarın gerçekleşecek Meclis Genel Kurulu’na çevrildi.

SSK’lısı, Bağ-Kur’lusu, Emekli Sandığı emeklisi Ocak zammı için yüzde 49,25’lik artış yaşandı. Böylelikle yapılan zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin liraya çıktı. Emekli bayram ikramiyeleri ise 3000 TL’ye yükseldi. Artışlardan memnun olmayan emekliler için ek zam beklentisi arttı.

MART AYINA KADAR DÜZENLEME GELİYOR

Özgür Erdursun, emekli aylıklarında 2 bin ile 4 bin lira arasında seyyanen bir artış olabileceğini belirtti. Ekonomi yönetiminin bu konuda detaylı bir çalışma yaptığı ve Mart ayına kadar bir düzenleme yapabileceğini söyledi.

Erdursun ayrıca, bayram ikramiyelerinin de 5 bin liraya çıkarılabileceğini dile getirdi. Özgür Erdursun, “Emekli aylıklarına 2 bin, 3 bin, 4 bin lira seyyanen artış gelebilir. Net bir bilgim yok ama bu konuyla ilgili aldığımız duyumlar yeni bir çalışmanın olduğu yönünde” dedi.

“CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMA YAPABİLİR”

Seçimlere kadar tekrar yine cumhurbaşkanı bir açıklama yapabilir. ‘Bir miktar daha artış yaptık’ diyebilir diyen Erdursun, “Emeklilere zam yapmazsa hükümet beklemediği bir sonuçla karşı karşıya kalabilir. Bunun için de muhalefet konuyu dile getirmeli. İktidar hiçbir şey yapmazsa, muhalefet de konuyu çok fazla tartışmazsa, gündeme getirmezse seçmenin karar sonrasında nereye gideceği bu sefer belirsiz olur” dedi.

Emekli maaşlarına Mart ayında bir düzenleme yapılabileceğini iddia eden Erdursun, “Hükümet derinlemesine çalışma yapıyor. Oy oranları, emekliler üzerinde sıkı analizler yapılıyor. Bu analizler sonucunda herhangi bir kayıp yoksa artış yapmazlar, bu konu kapanır.

“EMEKLİ AYLIKLARI KONUSU KAPANMADI”

Kayıp varsa Mart ayına kadar düzenleme yapılır. Mart ayının ilk haftası Meclis de kapanacak. Meclis kapandıktan sonra nasıl bir karar alınacak bu da önemli” açıklamalarında bulundu. Emekli aylıkları konusu kapanmadığını belirten Erdursun, “Hükümet de ayrıca bir seyyanen artış yapabilir. Bayram ikramiyeleri de 5 bin TL’ye çıkarabilirler, çıkarırlarsa. Kesin bir durum yok ama beklenti çok fazla” ifadelerini kullandı.

SIR GİBİ SAKLANAN EMEKLİ PLANI

Gazeteci Ekrem Açıkel’in Ankara’da çok gizli tutulan kulis bilgisini açıkladı. Açıkel, Ankara kulislerinden aktardığı bilgilere göre ise, emekli aylıklarına yapılacak artışın en az 2 bin lira olması bekleniyor. Ayrıca, Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerinin 3 bin liraya çıkarılması düşünülüyor.

Ancak, ekonominin durumuna bağlı olarak emekli maaşlarına seyyanen bir zam yapılamazsa, bayram ikramiyelerinin 5 bin liraya çıkarılma ihtimali üzerinde duruluyor.

Meclis Genel Kurulu’nda ise ilk olarak 8. Yargı Paketi ele alınacak. Ancak, bu pakete eklenen bir madde ile emekliye verilen bayram ikramiyelerinin artırılması konusu da gündeme gelecek. Bu maddeye göre, bayram ikramiyeleri yüzde 50 artırılarak 3 bin liradan 5 bin liraya çıkarılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x