Kredi kartı ekstrelerindeki yeni tehlike: Otomatik ödeme yükümlülüğü tüketicileri zorluyor

Son zamanlarda özel bankaların, otomatik fatura ödeme hizmetleri için önceden ücretsiz olan komisyonları müşterilerine yansıtmaya başladığı gözlemleniyor. Bu durum, tüketiciler arasında artan şikayetlere neden oluyor.

Bir süredir bazı özel bankaların, tüketicilerin düzenli ödeme talimatlarını yerine getirirken komisyon/ücret  talep etmeye başladığı bildiriliyor. Tüketiciler, hem “komisyonsuz otomatik ödeme” imkanı konusunda, hem de bu teklifle aldıkları kredi kartlarından dolayı pişman oluyor. Bankalar ise bu komisyonsuz ödeme teklifinin promosyon olarak birkaç aylık olduğunu belirterek, sürenin dolduğunu ifade ediyor. Uzmanlar, bankaların bu talebi karşısında tüketicilerin neler yapabileceklerini değerlendirdi.

“Mutlaka bildirim yapın”

Milliyet’ten Duygu Erdoğan‘ın haberine göre, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, otomatik fatura ödemesi talimatlarında bankaların ücret talebine yönelik şikayetlerin arttığına dikkat çekti. Ağaoğlu, bu şekilde mağduriyet oluşturulan tüketicilerin CİMER üzerinden Merkez Bankası’na şikayet oluşturabilecekleri gibi; Alo 175 Hattı ile de şikayetlerini iletebileceklerini söyledi. 

Ağaoğlu, bankaların sözleşme şartlarında keyfi değişiklik yapamayacağını Tüketici Kanunu ve BDDK mevzuatına dayanarak açıkladı. “Tüketici Kanunu’nun 4. maddesi, sözleşme süresi boyunca şartların değiştirilemeyeceğini belirtirken, BDDK’nın düzenlemesi fiyat/ücret değişikliklerinin bir ay önceden tüketiciye yazılı olarak duyurulmasını zorunlu kılar” dedi. Ağaoğlu, tüketicilerin bu değişiklikleri kabul etmemeleri halinde kart ve banka değiştirebileceklerini, sorumluluğun Merkez Bankası’na geçtiğini belirterek tüketicilere dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

‘Tüketicinin lehine yorumlanır’

Tüketicilerin kredi kartı aidatı ödememek adına otomatik ödeme talimatı vermişken şimdi de bu ödemeler için masraflarla karşılaşmalarını değerlendiren Avukat Hanife Emine Kara, “Öncelikle bir sözleşme şartı önceden hazırlanmış ve standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir ve bu sözleşme şartı tüketici aleyhine dengesizliğe neden oluyorsa hükümsüzdür” ifadelerini kullandı.

Kara, ayrıca şu bilgileri verdi: “Banka ile müşteri arasında imzalanan sözleşmede tüketicinin anlayabileceği açık ve anlaşılır bir dilin kullanılmış olması gerekir. Sözleşmede yer alan bir hükmün açık ve anlaşılır olmaması veya birden çok anlama gelmesi hâlinde bu hüküm, tüketicinin lehine yorumlanır. Bu doğrultuda banka ile müşteri arasında akdedilen sözleşmede otomatik ödeme talimatı için sonradan bir masraf alınacağı yazmıyorsa kesinlikle banka masraf kesintisi yapamayacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşan tüketiciler hesap dökümlerini alarak, E-devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x