Kot pantolonu ne sıklıkta yıkamalısınız? Kot pantolon yıkama kılavuzu

Kot pantolonu yıkamak onun temizlenmesi için en önemli noktalardan bir tanesidir. Ancak onları yıkamak onun daha hızlı aşınmasına ve renk solmasına sebep olur. Kot pantolonu yıkamak için en doğru zaman onların gerçekten kirlendiği zamandır.

Çok sık yıkanan kot pantolonun lifleri zarar görerek zamanla aşınır ve yıpranmaya başlar. Bu sorunun önüne geçmek için yapılacak en mantıklı işlem onları mümkün olduğunca az yıkamaktır. Eğer fiziksel olarak belirgin kirleri yoksa kot pantolonları her 10 giyimde bir yıkamanız uzmanlar tarafından önerilir.

Kot pantolonu yıkama işlemini daha sık yapmanız gereken bazı durumlar da bulunur. Bu durumların başında aşırı kirli ve tozlu ortamlarda çalışmak gelirken, yüksek nemli havalarda giyilen kot pantolonda daha sık yıkanabilir. Bunun yanı sıra kot pantolonunuzda gözle görülür lekelenmeler varsa da yıkayabilirsiniz.

HAM DENİM NE SIKLIKTA YIKANMALI?Ham denim, üretim aşamasında ön yıkama ve çekme işlemlerinden geçmemiş denim türüdür. Ham denim kumaşa sahip bir kot pantolonunuz varsa onun mümkün olduğu kadar az yıkamaya özen göstermelisiniz.

Uzmanlar ham denim pantolonları ilk yıkamadan önce dört ila altı ay arasında beklemenizi öneriyor. Daha sonra her 2 ya da 4 giyimde yıkayabilirsiniz.

KOT PANTOLONUNUZUN DAHA UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI İÇİN NELER YAPMALISINIZ?Kot pantolonu yıkamak onun doğrudan kalitesini ve rengini etkileyen bir faktördür. Ancak bunun dışında da birçok faktör kot pantolonun ömrünü doğrudan ya da dolaylı yoldan etkilemektedir. Bu faktörlerin başında kot pantolonu yıkarken sıcak su kullanımı gelmektedir.

Sıcak su kot pantolonun liflerinin aşınmasına sebep olur. Aynı zamanda kot pantolonu yıkarken mutlaka tüm fermuar ve düğmelerini kapatmalısınız. Kot pantolonun açık olan fermuar ve düğmeleri diğer eşyalar ile temas halinde takılma yapabilir ve zarar görebilir.

Kot pantolonu yıkarken bir diğer dikkat etmeniz gerek nokta ise onu ters yüzeyini çevirerek yıkamaktır. Ters yıkanan kot pantolon daha uzun süre kullanılabilir. Ayrıca kot pantolon yıkarken mümkün mertebe etiketinde yazan talimatlara uymaya çalışın. Çünkü tüm kot pantolonla birbirinden farklıdır.

İlginizi çekebilir;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x